Η λέξη ‘ενσυναίσθηση’ και η σημασία της τα τελευταία χρόνια γίνεται όλο και πιο γνωστή και ως έννοια έχει αποκτήσει μεγαλύτερη απήχηση στο ευρύ κοινό (και όχι μόνο σε όσους ασχολούνται με τα λεγόμενα ‘επαγγέλματα βοηθείας.Continue Reading
Όταν σε διάφορες κοινωνικές περιστάσεις απαντώντας στην ερώτηση ‘με τι ασχολείσαι’ λέω ότι είμαι ψυχολόγος, είναι πολύ συχνό να δέχομαι μια επόμενη, ελαφρώς καχύποπτη ερώτηση του τύπου: «θα με ψυχολογήσεις;» ή «με ψυχαναλύεις τώρα»;Continue Reading
H καθημερινότητα μπορεί να είναι κατακλυσμική. Οι πολλές και πολλαπλές υποχρεώσεις και ‘επιταγές’ της μπορεί ώρες ώρες να σε κάνουν να νιώθεις σαν εκείνο το συμπαθητικό ποντικό που γυρίζει τον τροχό με τα ποδαράκια του, έτσι που να νιώθεις ότι απλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να συνεχίσεις να τρέχεις…Continue Reading
Oι συντροφικές σχέσεις είναι ένα πεδίο όπου οι αντιλήψεις μας καθρεφτίζονται μεγαλειωδώς, είτε το θέλουμε είτε όχι. Η σχέση γίνεται ένας μεγάλος καθρέφτης, που εν τέλει αντανακλά τις πεποιθήσεις μας για τον εαυτό μας και τον άλλο. Και συχνά, είναι αυτές οι ίδιες πεποιθήσεις που κάνουν τον καθρέφτη να ραγίσει και τη σχέση να τελειώσει.Continue Reading
ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
Η ζωή είναι μικρή και αν δεν κάνεις αυτή την αλλαγή τώρα τότε πότε;